Stříbro je velmi vzácný kov a vyskytuje se zřídka – obzvláště pak ve své ryzí podobě. Častý je výskyt stříbra jako příměs zlata.
Akantit, který může obsahovat až 87% stříbra, je patrně nejvýznamnější stříbrná ruda. Stříbro se průmyslově získává hlavně z rud mědi, zinku niklu a olova, kde se vyskytuje nejčastěji. Následně se na ryzí stříbro upravuje nejčastěji tavením a elektrolýzou. Nejvíce se stříbra vytěží z olověných a zinkových rud (asi 45%). Běžný je výskyt stříbra společně se zlatem, což dělá dalších 15%. Z vlastních stříbrných rud se vytěží pouhých 20% stříbra. Stříbro se v přírodě vyskytuje přibližně 17x více než zlato.
Výskyt stříbra – největší producenti stříbra
Stříbro se nejvíce vyskytuje a vyváží z následujících zemích: Mexiko, Kanada, USA, Čína, Austrálie, Jihoafrická Republika, Peru a Čile. Velká část světových zásob stříbra byla již vytěžena a nenávratně zpracována. Odhaduje se, že současné zásoby nevytěženého stříbra vydrží přibližně na dalších 20 let při současném rostoucím tempu těžby.
Výskyt stříbra v Čechách
Na našem území se nejvíce stříbro vyskytovalo v Kutné hoře, Českomoravské vysočině a Krušných horách, v Jihlavě, v Jáchymově, v Březových horách, …