Stříbrné mince se dělí na oběživo, sběratelské a investiční mince. Oproti investičním mincím mají ty sběratelské vyšší sběratelskou hodnotu. Jejich vzácnost nebo provedení způsobují to, že cena stříbrné mince je vyšší než cena samotného obsahu stříbra v minci. Obchodování se stříbrnými investičními mincemi je mnohem jednodušší především díky tomu, že majitel nemusí řešit sběratelskou hodnotu a mince může s klidným svědomím odprodat za cenu stříbra obsaženého v mincích. Cena sběratelských mincí se odvozuje na základě katalogů a především poptávky. Kde není kupce, není ani prodejce. Není vyloučeno, že postupem času se z investiční mince stane sběratelská mince. Důsledek to ale může mít jen pozitivní a to pozitivní nárůst hodnoty stříbrné mince. Mincemi a sběratelskou hodnotou se zabývá numismatika.
Skladování stříbrných investičních mincí
Mince nejsou tak skladné jako stříbrné slitky, přesto je možné je rovnat do tvaru stříbrné tyče a poměrně dobře skladovat.
Výhoda a nevýhoda stříbrných mincí
Hlavní nevýhoda stříbrných mincí je v jejich ceně. Oproti stříbru ve slitcích, vyjde mincovní stříbro dráž. Je to celkem logické v důsledku vyšších nároků na zpracování.
Výhoda stříbrných mincí spočívá ve snadném dělení na drobné kousky stříbra (jednotlivé stříbrné mince). V případě odprodeje investičního stříbra může majitel prodávat podle potřeby po menších částech. Také je mnohem jednodušší najít kupce pro variabilní objem stříbra. Snadněji jde prodat 5 – 10 mincí stříbra nežli najít kupce na 10Kg stříbrnou cihlu. Ta se dá prodat jen v celku, pokud má mýt zachovanou původní ražbu (sériové číslo, …) a nemá být přetavena.
Oblíbené stříbrné investiční mince
Velmi známé investiční stříbrné mince jsou například „American Eagle“, kanadský „Maple leaf“ nebo z evropských rakouská stříbrná mince Filharmoniken.
Běžné hmotnosti stříbrných mincí
Stříbrné investiční mince jsou nabízeny především v hmotnostech násobků trójské unce. Nejobvyklejší jsou hmotnosti ½ Oz, 1 Oz a 2 Oz.