Skladování a uchovávání investičního stříbra je často podceňováno. Již před nákupem fyzického stříbra by měl investor mít vyřešenou otázku: „Jak zabezpečit investiční stříbro?“ Investiční stříbro by nemělo být vyjímáno z originálních obalů. Korozi lze zabránit uchováváním stříbra v neprodyšné fólii v suchém prostředí. Investiční mince je možné skladovat v suchém prostředí v originálních plastových obalech po 20 ti kusech nebo ve vlhkém prostředí zatavit vzduchotěsně do fólie. Případná povrchová koroze lze snadno odstranit. K uskladnění stříbra se nabízí několik možností.
- Uchovávání stříbra v bezpečnostní schránce v bance
- Spoření ve stříbře (stříbro je fyzicky uloženo u prodejce)
- Sklad
- Vlastní zabezpečení stříbra – trezor
- Skrýš
Skladování investičního stříbra v bankovní bezpečnostní schránce
Asi nejbezpečnější je uchovávat fyzické stříbro v bankovní bezpečnostní schránce. Investor musí počítat s přidruženými náklady za skladování. Stříbro je objemnější než zlato a tak je otázkou, zda se tento způsob uskladnění stříbra vyplatí. Například roční pronájem největší možné schránky o objemu 100 000 cm3, což odpovídá přibližně rozměrům skřínky 100 x 50 x 20cm, vyjde u ČSOB na 7200 Kč za rok. Pojištění schránky je však jen do 800 000 Kč. Bezpečnost stříbra je zde zaručena a přístup k němu má pouze majitel. Orientační ceny bankovních bezpečnostních schránek ČSOB
Spoření ve stříbře – skladování u prodejce
Spoření ve stříbře funguje tak, že pravidelně posíláte prodejci stříbra určitý obnos a on jej proměňuje za stříbro, které fyzicky v plné výši uskladňuje (v ideálním případě). U prodejce tedy máte otevřený účet a v momentě výběru můžete investiční stříbro zpět proměnit na peníze nebo si jej vyzvednout v odpovídající hmotnosti. Zde je bezpečnost zaručena prodejcem a tak nevznikají dodatečné náklady na skladování. Na druhou stranu si tyto náklady prodejce kompenzuje na ceně stříbra, která bývá často vyšší než u běžného prodejce stříbra. Nevýhoda uchovávání stříbra u prodejce je, že chybí přímý přístup ke stříbru a prodejce může se stříbrem zacházet dle svých potřeb. Dostáváme se tedy zde na úroveň někde mezi papírovým stříbrem a fyzickým stříbrem a stříbro fyzicky nedržíme ve vlastních rukou.
Uchovávání stříbra ve skladu
Jedná se nejčastěji o nákup investičního stříbra bez daně, kdy stříbro zaplatíte a necháte jej uskladnit v nějakém skladě v bezcelní zóně. Stříbro je tam skutečně uchováváno a po doplacení daně a poplatků za uskladnění si jej můžete kdykoliv vyzvednout. Nevýhody jsou podobné jako v předchozím případě. Stříbro nemáte přímo pod svoji kontrolou, ale jen zprostředkovaně.
Uchovávání stříbra ve vlastním trezoru
Zapomeňte uskladnění stříbra v drobné kase nebo přenosné schráce. Ty zloději berou jako první – jak se dostat dovnitř mohou řešit až v klidu svého domova. Pokud má být trezor alespoň trochu bezpečný, měl by být zapuštěný do podlahy nebo zdi. Výhoda tohoto řešení je i ta, že trezor nemusí být na první pohled vidět. Cena trezoru i se zabudováním přijde přibližně na cenu 2 letého pronájmu velké bezpečnostní schránky v bance (do 15 000 Kč). Pojištění je třeba samozřejmě řešit samostatně. Velkou nevýhodou tohoto řešení jsou prvotní náklady na trezor, jeho zabudování a možnost stěhování. Při změně bydliště si zabudovaný trezor sebou brát pravděpodobně nebudete.
Skladování stříbra na tajném místě
Uchovávání stříbra ve skrýši je nejstarším, nejlevnějším, nejrizikovějším a nejrozšířenějším způsobem jak zabezpečit stříbro. Lze přirovnat k strkáním peněz do matrace. Tato metoda skladování stříbra je nebezpečná z důvodu, že profesionální zloději velmi dobře vědí, jaké skrýše se nejčastěji používají a kde hledat. Pomáhat jim k tomu mohou i pomocníci jako je detektor kovů. Další riziko spočívá v tom, že i ta nejlepší skrýš se dá zapomenout. Své schované stříbro pak nemusí najít ani sám majitel. Základním předpokladem pro bezpečné uchování stříbra je uchování tajemství. Nejen, že nikdo nesmí vědět, kde je investiční stříbro schované. Nikdo nesmí vědět, že vůbec nějaké stříbro existuje!