V rámci obchodování s fyzickým stříbrem je hodně investorů rozhořčeno ze situace, kdy nakoupí stříbro, zaplatí DPH 21% a při zpětném odprodeji obchodních vykupuje investiční stříbro za cenu bez DPH a velká zde velká ztráta. Mnoho webů píše různé výklady, proto jsme se rozhodli v tom udělat jednou pro vždy jasno.
DPH při prodeji stříbra
Problém není ani tak samotná daň z přidané hodnoty DPH, jakož to přístup ke stříbru jako k surovině a rozdíl mezi skupinami plátců a neplátců daně. Pro drobného investora (ve většině případů neplátce daně) nastává problém, kdy chce odprodat stříbro zpět prodejci investičního stříbra (ve většině případů plátce DPH). Plátci daně totiž vykupují stříbro jako surovinu za cenu bez daně. Pojmy plátce a neplátce daně jsou vysvětleny níže.
Příklad ztráty při nákupu a odprodeji stříbra
Nákup investičního stříbra
Nakupuji stříbro v hodnotě 10 000 Kč. Náklady=> 10 000,-
Obchodník si připočítá marži 5%. Náklady =>10 500,-
Odvedu DPH 21%. Náklady=>12 705,-
Celkové náklady na stříbro = 12 705,-
Prodej stříbra
V ten samý moment se rozhodneme, že bychom rádi stříbro odprodali. Pro zjednodušení modelu předpokládáme stejnou cenu stříbra na burze.
Podle burzovní ceny stříbra stanovuje obchodník cenu. Příjmy => 10 000,-
Obchodník si připočítává minimální marži 5% (zlatnictví a výkupy stříbra si z pravidla počítají mnohem více – až 40%). Příjmy => 9 500,-
Pokud obchodník není původním zdrojem investičního stříbra (koupili jste ho někde jinde), musí ověřit pravost a započítat riziko omylu. Připočítává dalších 5 – 10% ceny. => Přijmy 9 025,- (při 5%)
Následně v ohledu na stavu zboží (poškozený obal, otevřený obal, deformace, chybějící dokumenty, nedůvěryhodné dokumenty) obchodník cenu ještě dále snižuje v závislosti na tom, jak snadno bude schopen zboží přeprodávat dále.
V ideálním případě tedy celkové příjmy budou: 9 025,-
Ztráta při prodeji stříbra
Naše ztráta tedy bude tvořit v momentě pořízení stříbra minimálně 12 705 – 9 025 = 3 680,- (29%)
Právě z důvodu vysoké pořizovací ztráty je stříbro bráno především jako dlouhodobá investice, kde se předpokládá zmnohonásobení ceny stříbra a tak nějaké desítky procent pořizovací ztráty nehrají žádnou významnou roli.
Jak netratit na prodeji stříbra?
Stříbro není nutno prodávat pouze výkupnám a obchodům. Pokud je investiční stříbro prodáno jinému neplátci daně, není potřeba si s DPH lámat hlavu. Stříbro je možné odprodat třeba za nákupní cenu. Pokud je kupec, příjem tvoří celých 12 705 Kč a ztráta tak bude činit 0%. Případně s růstem stříbra vznikne dokonce zisk.
Neplátce daně
Neplátce daně je podle předchozího příkladu znevýhodněn ve vztahu k plátci DPH. Při nákupu investičního stříbra musí DPH v plné výši uhradit a při prodeji stříbra o ni přichází. Neplátci DPH jsou především nepodnikatelé a živnostníci, kteří nejsou registrováni k platbě DPH.
Neplátci daně mají na druhou stranu výhodu ve formě výjimky při placení daně z příjmu z prodeje věci movité podle zákona č. 586/1992 Sb., § 4, písm. C.
Pozor na povahu prodeje! Opakovaný prodej fyzického stříbra může být finančním úřadem považován za nepřiznané podnikání. Následně může vyměřit daň i zpětně. Bývá to problém například prodejců na Aukru, kteří si tam přivydělávají a hájí se onou výjimkou z placení daně z příjmu.
Plátci daně a investice do stříbra
Plátci daně jsou na tom s investicí do stříbra výrazně lépe. Pro plátce daně se dostává stříbro do pozice investičního zlata – nepřicházejí o DPH. Pořizovací cena je tak výrazně nižší. Při nákupu sice také musejí zaplatit DPH, tu si ale následně mohou odečíst v nejbližším zdaňovacím období. Investiční stříbro zkrátka zahrnou do obchodního majetku například jako „ostatní zboží“. K vlastnění investičního stříbra není zapotřebí mít v rejstříku uvedenou činnost „zpracování stříbra“. Investiční stříbro může být bráno i jako jiná forma kapitálu (investiční instrument). Při opětovném prodeji je nutné daň k ceně stříbra opět připočíst.
Pokud je nebo bylo investiční stříbro zahrnuto do obchodního majetku jako věc movitá, nevztahuje se na něj výjimka z platby daně z příjmu a to do doby pěti let (podle zákona č. 586/1992 Sb., § 4, písm. c). Pokud bylo stříbro vedeno jako cenný papír – kapitálový majetek, je osvobozeno z povinnosti platit daň z příjmu po uplynutí 6 ti měsíců stejně jako například akcie.
Plátci daně jsou živnostníci a právní osoby registrovaní k dani z přidané hodnoty, společnosti apod.