Metody nedestruktivního testování jsou nejvíce žádány díky tomu, že stříbro nijak fyzicky neznehodnotí. Stříbro neztrácí na lesku, nevznikají na něm skvrny ani rýpance. To nejjednodušší testování pravosti stříbra (měření) si může každý doma provést sám.
Testování pravosti stříbrných mincí měřením, vážením a magnetizací
Nejjednodušším způsobem testování pravosti stříbra je přesné měření, vážení, vizuální kontrola a porovnání s katalogem. Používá se především u stříbrných mincí, kde je takovéto testování nejpřesnější.
Naprostá většina stříbrných mincí sběratelských i investičních je zanesena v katalozích. Tam je možné dohledat přesné rozměry a váhu mince. Za pomoci posuvného měřítka (šuplery) je možné změřit minci na desetinu milimetru. Mince se následně zváží s přesností také na desetinu gramu. Podle katalogu se porovnají hlavní rysy mince (vroubkování, ražba, …). Všechny testované údaje by měly přesně sedět podle katalogu. Jedině v případě, že stříbrná mince byla již v oběhu, může se stát, že váha mince klesne až o nějakou tu desetinku gramu – ne však více. Testuje se také magnetismus. Stříbro je sice kov, ale není magnetické.
Testování pravosti stříbrných investičních slitků vážením a měřením
Stejná metoda testování pravosti stříbra se může použít i u stříbrných slitků. Doporučuje se však nevyndávat slitek z fólie. Z naměřených hodnot se následně odečte nějaká ta desetinka – ne však více. Měřit je možná i hustota stříbra pomocí váhy a objemu slitku. Magnetismus se samozřejmě také ověřuje i u slitků.
Investiční slitky jsou objemnější a mají vyšší cenu. Vyplatí se je tedy padělat spíše než menší mince náročnější na provedení. Často se používá metoda falešného jádra. Stříbro se navrtá a vzniklá dutina se vyplní olovem nebo jiným podobně těžkým kovem. Dalším způsobem padělání, které nemusí testování pravosti měřením odhalit, je galvanické pokovování jiného kovu stříbrem. Postříbřená může být například měď a nikl. Toto by se odhalilo dalším destruktivním testováním nebo následujícími složitějšími způsoby.
Testování pravosti spektrální analýzou
Spektrometr bohužel není úplně levnou záležitostí a také by pro něj v domácnosti nebylo příliš mnoho využití. Testování pravosti stříbra spektrometrem tedy používají především výkupci a překupníci stříbra. Spektrometr dokáže spolehlivě prověřit chemické složení testovaného materiálu a odhalit padělané stříbro.
Testování padělku stříbra pomocí ultrazvuku
Ultrazvuk testuje rychlost šíření zvukových vln v celém objemu materiálu. Dokáže tak odhalit nekonzistence, změřit ryzost stříbra a velice spolehlivě bez narušení povrchu potvrdit nebo vyvrátit pravost stříbra.
Testování stříbra pomocí vodivosti
Vodivost se testuje na povrchu i v celém objemu stříbrné mince nebo slitku. Tato metoda zcela nedestruktivně a bezpečně odhalí jakékoliv inkonzistence. Zajímavé je, že tímto způsobem je možné testovat pravost a ryzost stříbra i přes plastovou fólii. Investiční slitky se tak vůbec z fólie nemusí vyjímat.