Oproti zlatu má politika na stříbro mnohem komplikovanější vliv. Politické vlivy se zde dělí na:
- Politika vlád ovlivňuje cenu stříbra znehodnocováním měny a stabilitou
- Politika průmyslu je udržet cenu stříbra co nejníže
- Politika mocnářů v pozadí je uchovat nebo zvýšit svůj vliv (bohatství)
Všechny tyto zájmové skupiny jsou vzájemně propojeny. Průmysl využívající stříbro je často držen nebo alespoň ovlivňován mocnáři. Vlády zase často jednají iracionálně, jakoby se snažily vyjít vstříc určitým zájmovým skupinám. Na to všechno působí ještě občané, spotřebitelé a investoři cítící příležitost v aktuálně podhodnoceném stříbře.
Vztah ke zlatu, FED a centrální banky
Stříbro je odjakživa bráno jako drahý kov a substitut zlata. To znamená, že je stříbro obecně uznáváno jako náhražka zlata. Proto je jeho cena silně svázána se zlatem a vývoj ceny stříbra je velmi podobný. Politicko-ekonomické vlivy ovlivňují stříbro především skrze jeho vlastnosti drahého kovu (je považován za kapitál – vzhledem ke své fyzické povaze nepotřebuje krytí).
Politika tištění peněz a cena stříbra
Nejvíce je cena stříbra v tomto ohledu ovlivňována emitováním nových peněz. Jde o jev, kdy si některé státy svévolně „tisknou“ nové peníze bez toho, aby byly něčím kryté (samotný papír/kredit nemá hodnotu). Například v USA se politka tištění nových peněz FEDem (Federal Reserve System) považuje za vážný problém zneklidňující investory. Tkvz. politika kvantitativního uvolňování (tištění peněz) ovlivňuje důvěru v stabilitu peněžního systému.
Jak politika skrze peněžní systém ovlivňuje cenu stříbra
V momentě, kdy vzniká obava o stabilitu peněžního systému a hodnotu peněz, investoři se začínají přiklánět k tvrdším měnám a komoditám. Vzhledem k tomu, že zlato i stříbro sami o sobě reprezentují bohatství a stále se (v některých oblastech stále více) používají jako měna, jsou jedním z nejbezpečnějších uchovatelů hodnoty. V momentě odklonu od peněz a zvýšení poptávky po zlatě, poroste i cena stříbra. Aktuální cena stříbra je tedy spjata s důvěrou v peněžní systém. Stabilitu peněžního systému pak nejvíce ovlivňuje politika.
Politika průmyslu ovlivňuje cenu stříbra
Stříbro se v průmyslu díky svým fyzikálním vlastnostem používá velmi hojně. Především ve spotřební elektronice jeho spotřeba neustále roste. Jednotlivé vlády průmysl velmi podporovali a téměř veškeré držené stříbro do něj prodali. Vlády tedy již žádné stříbro nemají a průmysl závisí na důlní produkci stříbra, kterou pravidelně z větší části spotřebovává.
Levné stříbro do spotřební elektroniky
Stříbro se používá v průmyslu pro výrobu spotřebního zboží, kde jsou kvůli poptávce kladeny extrémní požadavky na nízkou cenu. Výrobci elektroniky si nemohou dovolit platit přemrštěné ceny za stříbro a snaží se jeho cenu srazit co nejníže. Používají k tomu různé formy nátlaku na trh a politického lobingu.
Politika šedých eminencí
Mocným lidem v pozadí nezáleží na ambicích průmyslu nebo jednotlivých vlád. Je pro ně důležité udržet při životě systém, který je drží mocnými. Budou proto postupovat podle aktuální situace.