Stříbrné šperky byly odedávna uchovatelem hodnoty a často i prostředkem směny, tedy platidlem. V dnešní době již není příliš obvyklé stříbrné šperky směňovat v obchodě například za jídlo.
Stříbrné šperky a investování

Stříbrné šperky také uchovávají hodnotu
Stříbrné šperky stále zůstávají jednou z možností investování do stříbra. Jejich nezměrnou výhodou je jejich možnost použití. Stříbrné šperky mají totiž funkci zkrášlovadla. Oproti make-upu nebo barvám na vlasy však šperky neubývají a opotřebovávají se jen minimálně. Lze tedy říci, že si investici do sebe sami odpracují. Nakonec, až přestanou bavit, zůstávají stále stříbrem, investicí a prostředkem směny.
Výhody a nevýhody stříbrných šperků oproti investičnímu stříbru
Jedna výhoda už zazněla – cihlu investičního stříbra těžko bude půvabná slečna nosit na svém krku. Když pomineme uměleckou hodnotu a soustředíme se jen na praktické zhodnocení, výhod již tolik nebude. Pokud nejste zrovna král nebo velmi slavná osobnost, cena zakoupeného stříbrného šperku okamžitě klesá. Zlatnictví, zastavárny, starožitnictví a výkupny stříbra většinou nemají příliš pochopení pro vaši citovou hodnotu ke stříbrnému šperku a vykoupí jej výrazně pod cenou. Šperky nebývají z čistého stříbra, takže nemůžete počítat ani s cenou přiměřenou aktuální ceně stříbra. Pokud nemají stříbrné šperky výraznou sběratelskou nebo uměleckou hodnotu, většinou je výkupní cena stanovena někde pod cenou stříbra získaného tavením šperku a nákladu na přetavení. Smutné, ale je to daň za krásu a používání stříbra.