Investiční fyzické stříbro má oproti jiným drahým kovům výhody i nevýhody. Výhody stříbra spočívají především v jeho vlastnostech a v použití v průmyslu. Stříbro se používá ve velkých objemech v mnoha odvětvích. Poptávka po stříbře tedy není závislá jen na investicích a je poměrně stabilně rostoucí. Díky vysoké poptávce se těží velké objemy stříbra a známá naleziště ubývají. Těžba se stává náročnější a nákladnější – tím pádem by měla růst i cena stříbra. Odhaduje se, že světové zásoby stříbra dojdou do 20ti let. V některých průmyslových odvětvích je stříbro nepostradatelné a prozatím chybí náhrada. S ubývající nabídkou stříbra se poptávka nesníží, cena stříbra tedy musí zákonitě stoupnout. Pokud investor tedy v současné době nakoupí investiční stříbro, pravděpodobně ho v budoucnosti při větší poptávce prodá za vyšší cenu.
Výhody podhodnocení stříbra
S předchozí výhodou investičního stříbra souvisí i jeho výhoda v neustálém podhodnocování. V současnosti je cena investičního stříbra reálně nižší než skutečná hodnota. Podílejí se na tom především 2 základní výhody stříbra. První je, že řada investoru prozatím neobjevila potenciál stříbra nebo je to pro ně příliš dlouhodobá investice. Druhou výhodou stříbra jako investice je snaha průmyslníků stlačit cenu stříbra co nejníže. Trh se stříbrem je manipulován tak, aby jeho nízká cena vydržela co nejdéle.
Výhoda dlouhé historie
Stříbro spolu se zlatem jsou historicky nejstaršími uchovateli hodnot a prostředky směny. Byly tu dříve než peníze a virtuální peníze. Z pohledu historie je moderní bankovnictví pouze krátkodobý módní výstřelek, který je sice velmi rozšířený, ale má i své mouchy. Dlouhodobá stabilita je jednoznačnou výhodou a jedním z hlavních rysů investičního stříbra.